Projekty / Innowacje

"Skuteczne Zdziwienie - wyzwalająca myślenie nauka czytania"

W roku szkolnym 2023/2024 w naszym przedszkolu realizowana będzie innowacja pedagogiczna "Skuteczne zdziwienie - wyzwalająca myślenie nauka czytania". Jest to innowacyjna metoda nauki czytania aktywizująca dzieci do rozpoznawania obrazów dźwiękowych i graficznych liter, łącząc je z prostymi dźwiękami, gestami. Projekt "Skuteczne zdziwienie" oraz jego autorki były wielokrotnie nagradzane, m.in.: tytułem "Ambasadora Innowacyjnych Idei i Praktyk Pedagogicznych", nagrodą Ministra Edukacji i Nauki, statuetką "Skrzydła Wyobraźni".

Innowacja pedagogiczna będzie realizowana w dwóch grupach: II i III, przez nauczycielki: Anetę Gajdę, Annę Szaszkiewicz, Ewelinę Bildziukiewicz. Przedszkole w ramach projektu zakupiło książki obrazkowe i drewniane klocki dla każdego dziecka oraz plansze edukacyjne dla grup.

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Angielski jest fun-tastyczny!"

Projekt ma na celu rozbudzanie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz ukazanie dzieciom, jak ważna jest w obecnych czasach znajomość języka angielskiego.

Projekt będzie realizowany we wszystkich grupach.

Projekty edukacyjne realizowane w roku szkolnym 2023/2024

Grupa I Truskawki

Projekt "W świecie bajek i baśni"

To projekt, który ma na celu głośne czytanie dzieciom, przez co stymuluje rozwój mowy, wzbogacając zarówno czynny, jak i bierny zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać - jest oswojone z literami.

"Cała Polska Czyta Dzieciom"

Celem akcji jest zachęcanie do codziennego czytania dzieciom, które przynosi najmłodszym  wiele korzyści, m.in.: buduje więź rodzica z dzieckiem, doskonali język i ułatwia rozumienie świata, poszerza wiedzę oraz rozwija inteligencję emocjonalną i poznawczą dziecka.

Grupa II Biedronki

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"

Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.

Projekt edukacyjny "Witaminki"

Głównymi celami projektu są: promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci; zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa; oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi.

Grupa III Jagody

Program edukacyjny "Mali Wielcy Odkrywcy"

Celem programu jest zachęcanie dzieci i stwarzanie sytuacji do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji.

Projekt edukacyjny "Witaminki"

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"

"LogoSensorykaProjekt"

Głównym założeniem projektu jest wspomaganie edukacji językowej dziecka, rozbudzanie aktywności słownej, rozwijanie sprawności związanych z komunikacją językową. Usprawnianie narządów mowy oraz aktywności językowej poprzez ćwiczenia logorytmiczne: słowne, muzyczne, sensoryczne oraz ruchowe.

#20minutdlamatematyki

Głównym celem projektu jest realizacja Dziecięcej Matematyki autorstwa prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej w grupie przedszkolnej zgodnie z założeniami koncepcji oraz, co równie ważne, angażowanie i inspirowanie rodziców przedszkolaków do codziennej aktywności matematycznej z wykorzystaniem sytuacji życiowych. Jeżeli zbudujemy solidny fundament podstawowych pojęć matematycznych i będziemy pozwalać przedszkolakom "dotykać" matematyki, bawić się nią, będą one lepiej radziły sobie zarówno w edukacji szkolnej, jak i w życiu - wykazując się zaradnością życiową.

Grupa IV Motylki

Ogólnopolski projekt edukacyjny "W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie"

Celem projektu jest kształtowanie świadomości ekologicznej. Realizacja projektu ma zachęcać dzieci do odkrywania świata, ma pobudzać kreatywność, ma dawać radość tworzenia.

Grupa V Żabki

Program edukacyjny "Dziel się uśmiechem"

W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej. Cel: OCHRONA DZIECIĘCEGO UŚMIECHU! W ramach programu uczniowie szkół podstawowych oraz zerówkowicze z przedszkoli oraz szkolnych zerówek wezmą udział w zajęciach edukacyjnych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Otrzymają również atrakcyjne materiały edukacyjne.